Nordic Walking Park „Jastrzębia Góra” – morze, las, pola, łąki, wydmy, górki i pagórki – miks tego co lubię najbardziej.

Miejsce, które odkryłam w 2014 roku, podczas rodzinnego wakacyjnego wyjazdu i które poznałam dokładniej podczas wakacji 2015. Trasy Parku zostały dedykowane wielbicielom maszerowania z kijkami, ale moim zdaniem są one idealne dla biegaczy.

Nordic Walking Park „Jastrzębia Góra” to sieć tras o zróżnicowanym stopniu trudności, biegnących po Jastrzębiej Górze i okolicach (m.in. Karwia, Ostrowo, Rozewie), łącznie liczących ponad 32 km. Trasy mają punkty wspólne, więc możliwe jest ich indywidualne modyfikowanie.

W Parku wytyczono szlaki o trzech poziomach trudności:

1. TRASA ZIELONA

długość – 5,5 km

typ trasy – pętla

szacunkowy czas przejścia – ok. 1h

Wejście na trasę – przy Bulwarze Nadmorskim w Jastrzębiej Górze.
Po 400 m punkt widokowy – Ścieżka przez park – wejście na plażę (nr 25) – połączenie z czarnym szlakiem – tunel – wąwóz – ulice Jastrzębiej Góry – przejście przez szosę 215 – las – Gwiazda Północy – Nadmorski Bulwar

 
2. TRASA CZERWONA

długość – 10,7 km
typ trasy – pętla
szacunkowy czas przejścia – 2 h

Wejście na trasę – na Nadmorskim Bulwarze w centrum Jastrzębiej Góry. Początkowo przebieg trasy pokrywa się z trasą zieloną i czarną – po 1,8 km punkt pomiaru tętna – przecięcie szlaku czarnego – dojście do ulicy Puckiej – przejście jej – wejście do lasu – dojście do jednostki wojskowej – skręt w lewo – przejście drogi nr 215 – latarnia Rozewie – punkt pomiaru tętna – Lisi Jar – plaża – las – połączenie ze szlakiem zielonym – Nadmorski Bulwar

3. TRASA CZARNA (TRUDNA)

długość – 16,2 km
typ trasy – pętla
szacunkowy czas przejścia – 3 h

Początkowo szlak pokrywa się z trasą czerwoną i trasą zieloną. Leśną ścieżką w stronę Karwi – wydma (15 m n.p.m.) – przekroczenie ujścia Czarnej Wody – punkt pomiaru tętna w Karwi – wzdłuż drogi (nr 215) 2 km marsz chodnikiem – gruntową drogą w kierunku Ostrowa – przekroczenie ujścia Czarnej Wody – punkt pomiaru tętna – połączenie z zieloną trasą – tunel pod ul. Pucką – dojście do drogi nr 215 – Nadmorski Bulwar

 Mapa Nordic Walking Park „Jastrzębia Góra”
 
 

Generalnie trasy są dobrze oznakowane, w sposób podobny do oznaczeń szlaków turystycznych.

 
Oznakowanie tras w Nordic Walking Park „Jastrzębia Góra”
 
Moim zdaniem jednak oznakowanie szlaku czarnego można w niektórych miejscach poprawić. Nie miałam okazji poruszać się po czerwonym i zielonym szlaku, oczywiście poza częściami wspólnymi z czarną trasą, które akurat były oznakowane dobrze, więc nie mogę się wypowiedzieć na temat ich oznakowania w innych częściach.
 
Trasa w samej Jastrzębiej Górze (wiodąca Bulwarem Nadmorskim) oraz odcinek ciągnący się lasem, wzdłuż wybrzeża pomiędzy Jastrzębią Górą a Karwią jest oznakowana bardzo dobrze. Zresztą las ten nie jest szeroki, ciągnie się wzdłuż plaży i tu łatwo byłoby się zorientować w położeniu nawet przy gorszym oznakowaniu. Jednak na trasie wiodącej przez łąki i pola pomiędzy Karwią, Ostrowem a Jastrzębią Górą przydałoby się trochę poprawić oznakowanie czarnego szlaku. Na niektórych skrzyżowaniach nie było informacji, w którą stronę się kierować, bez sprawdzenia na mapie w telefonie nie wiedziałabym czy na pewno dobrą ścieżkę wybrałam… Oznakowanie trasy pojawiało się w kilku miejscach dopiero po kilkudziesięciu metrach od skrzyżowania, ze skrzyżowania pozostawało niewidoczne. Zgubiłam się zresztą nawet już przed samą Jastrzębią Górą i w efekcie nie pokonałam całego czarnego szlaku 🙁 Nieświadomie trochę sobie skróciłam trasę i ominęłam Gwiazdę Północy.
 
Oto zapis trasy, którą przebyłam. Wyruszyłam z Karwi, z punktu ćwiczeń przy wejściu na plażę nr 42.
 
Zapis trasy wiodącej czarnym szlakiem z mojego Endomondo.
 
Mimo wszystko to piękne tereny do biegania i chętnie kiedyś jeszcze tam wrócę 🙂 A Wam wrzucam nieco zdjęć.
 
Karwia. Jedna z 2 tablic z ćwiczeniami. Stąd wyruszyłam.
Droga z Karwi w kierunku Karwieńskich Błot.
Boćki
Skręt na Ostrowo.
 Samo się pstryknęło (tak to jest jak się biega z telefonem w ręku), ale czyż nie wyszło ładnie 😉
 I druga „samośka” 🙂
 
Pierwsza grubsza rozkminka na trasie – biec pod górkę czy prosto?
Dopiero na samej górze…
…przekonałam się że wybrałam właściwą drogę 🙂
 Krótki postój na trasie. Musiałam się przebrać, bo zrobiło się za gorąco. I przy okazji ogarnąć fryzurę i spiąć niesforne włosy. Aktualnie są ani krótkie, ani długie, ciężko je jeszcze związać gumką. Buff przyszedł mi z pomocą!
 
Żurawie z bliska…
…i jeszcze bliżej. Piękne ptaki.
Dla tych co lubią biegać po pustkowiach;)
Światełko w tunelu 😉
 Czarna Woda z jednej strony mostka…
…i z drugiej.
 
Jastrzębia Góra – fontanna (nieczynna) przy Promenadzie Światowida.
 Widok z klifu w Jastrzębiej Górze w poziomie…
 …i w pionowym kadrze.
  Jeszcze szybkie selfie na półmetku i dalej w drogę.
 Przynajmniej tu nie było wątpliwości co do kierunku biegu.
 
 I druga tablica z ćwiczeniami, tym razem w Jastrzębiej Górze. Przyznaję się bez bicia, że ich nie wykonywałam 😉
Schody, na szczęście w dół 😉
Plaża w Jastrzębiej Górze (przy wejściu nr 25).
 Wydma (15 m n.p.m.)
 I widok z wydmy. W dole morze, choć na zdjęciu go nie widać. Warto się wdrapać na tę górkę.
 I jeszcze kawałek do góry.
 
 Zrobiłam to! Zmierzyłam się z czarnym szlakiem 🙂

Jedna odpowiedź do “Nordic Walking Park „Jastrzębia Góra” – morze, las, pola, łąki, wydmy, górki i pagórki – miks tego co lubię najbardziej.”

  1. Hej, świetny wpis! Też lubię do biegania okolice Jastrzębiej Góry. W tym roku wybieram się do Karwi – to będzie mój pierwszy raz 🙂 W poszukiwaniu noclegów natrafiłam na Twojego bloga. Byłabym wdzięczna za każdą pomoc, jeśli ktoś by poleciłfajne pokoje gościnne lub domek.

Możliwość komentowania jest wyłączona.